Engl család

Budapest, Váci út 61.

 

Angyalföld nevének egyik lehetséges eredete.

 

 

Bővebben:

Az Engl családnév korai pesti előfordulásával a terézvárosi római katolikus plébánia születési anyakönyveiben találkoztam. Eszerint Engl Péter fiát, Andrást 1788. november 20-án kereszteltette meg. Érdekes, hogy a személyi adatokat bevezető plébános előbb Englt írt, majd Engelre javította ki a családnév formáját. Az anyakönyv adatai szerint Engl Péternek Metzler Magdolnától lánya is született, akit 1792. október 19-én Katalinra kereszteltek. Az Engl család elterjedését bizonyítja a régi Terézvárosban, hogy Engl Magdolna Ranzdorf Kristóftól született gyermeke 1793. augusztus 3-án itt kapta a Ferenc nevet. Nagyobbik fia, Jakab még korábban, 1789-ben jött világra.

Ezek a XVIII. század végi családtörténeti adatok bizonyíthatják, hogy az Engl vagy Engel rokonság a Terézvárosban eléggé kiterjedt volt. E név hordozói feltehetően Dél-Tirolból származnak, hiszen ma is ott van az Engelek fő „fészke”. Tirolnak ezt a részét vallási hagyományaikat hűen őrző taljánok lakják. Németül a táj neve Bozen vagy Brixen, olaszul pedig Bolzano.

A következő levéltári adatok még érdekesebbek az Engelsfeld (Angyalföld) földrajzi név eredete szempontjából. Pest város telekkönyvi iratainak hatodik kötetében, amely az 1624 és 1821 közötti évek adatait tartalmazza, azt az érdekes bejegyzést találtam, miszerint Engl István 1794-ben 1625 forintért házat vásárolt a Hatvani kapun kívül Terézváros kültelki részén. Engl már régi szőlőbirtokosként szerepelt az 1770-es évek terézvárosi kültelki összeírásaiban. A birtok ettől fogva gyarapodott, hiszen Engl István az 1799 és 1811 közti összeírásokban már három szám alatt fordult elő.

A kiegyezés után a gyorsuló iparosodás hatására Pest északi irányban terjeszkedett. A fejlődésnek ez volt az egyetlen útja. A telekárak ezen a

területen Is növekedési tendenciát mutattak, de a telekárszint alacsonyabbnak tűnt, mint másutt Pesten vagy Budán.

A századforduló előtti években hiába keressük az Engl családot a telektulajdonosok közt. Budapest székesfőváros külterületének nyomtatott telekkönyvi kivonatában, 1897-ben szerepel egy számunkra érdekes adat. A VI. kerület Váci út 63. sz. mellett az 1587/1. és az 1588/1. számú telek Becz Bertalan és hitvese, Engl Jeanette nevén volt.

A Terézváros egyik kültelki részének névadója, Engl szőlőbirtokos családja jószágán már fokozatosan túladott, miközben szűk ötven esztendő folyamán a táj neve Engelsfeld, majd tükörfordítással a kerületrész földrajzi elnevezése Angyalföld lett.